Jak zmierzyć rozmiar biustonosza
Co oznacza rozmiar biustonosza
Rozmiar stanika ma znaczenie i dlatego warto znaleźć odpowiedni. Nie jest to chyba nie jest łatwe, bo jak pokazują badania tylko 20% kobiet ma odpowiednio dobrany rozmiar biustonosza.
Zacznijmyod początku. W większości przypadków rozmiar stanika określa się liczbą i literą. Liczba określa obwód pod biustem i jest podawana co 5 cm ( 65,70,75 itd). Liczbie określającej obwód odpowiada zakres +/- 2cm. To znaczy, że stanik o rozmiarze w obwodzie 75cm, będzie pasował paniom, których obwód pod biustem mieści się w granicach 73-77 cm. Dzieje się tak dlatego, że zapięcia biustonoszy składają się w z kilku rzędów haftek ( zwykle dwóch lub trzech), dzięki, którym istnieje możliwość regulacji.
Litery ( A, B, C itd ) oznaczają rozmiar stanika w biuście czyli popularny rozmiar miseczek. Tutaj skok jest co 2 cm czyli obwód w biuście B jest większy od A o 2 cm. Podobnie jak w przypadku obwodu pod biustem, obwód w biuście ma tolerancję zwykle 2 cm – to znaczy, że przy obwodzie 70 cm miseczka B powinna pasować paniom, których rozmiar w biuście waha się między 84 a 86 cm.
Nieco inaczej jest w w rozmiarówce amerykańskiej , brytyjskiej i australijskiej. Tam spotkamy również oznaczenia literami np. DD , EE ). Zwykle od rozmiaru A do D różnice w obwodzie biustu w tabelach wynosiły 2,5 cm ( cal ), a powyżej rozmiaru D 5cm ( 2 cale) . Dlatego miseczka D stanowi granicę, od której mówimy o dużych rozmiarach i stąd też wzięły się rozmiary DD , EE itd. oznaczające rozmiary pomiędzy czyli ….2,5 cm.
Zdarzają się jednak określenia tylko literowe np. w biustonoszach sportowych ( XS, S, M, L, XL) lub braletkach.
W powyższej tabeli znajdziecie rozmiary biustonoszy od 60A do 80H. Zwykle tabele rozmiarów różnych producentów się nie różnią, jednak zdarzają się wyjątki i warto sprawdzić tabele rozmiarów przed zakupem.
Aby poznać swój rozmiar stanika musicie się dobrze zmierzyć.
Jak się zmierzyć by dobrać odpowiedni rozmiar stanika ?
Obwód i ramiączka
Nosząc stanik oddychamy , więc mierząc się pod biustem mierzmy się na wydechu, tak by centymetr przylegał do ciała, ale się nie wpijał. Mierząc rozmiar biustu pochylmy się do przodu, tak aby tułów był równolegle do ziemi, a piersi swobodnie zwisały – zmierzmy obwód pamiętając, żeby centymetr przechodził przez linię sutków. W ten sposób otrzymamy wyniki, dzięki którym w tabeli sprawdzimy rozmiar miseczki.
UWAGA
Różni producenci w różny sposób podchodzą do objętości miseczek ; objętość miseczek może ulec zmianie w zależności od rozmiaru biustu lub obwodu pod biustem. Pamiętaj , że mówimy o objętości miseczek podczas gdy mierzymy jedynie obwód piersi.
Gdy przymierzamy biustonosz pochylmy się tak jak przy mierzeniu rozmiaru biustu i starajmy się wpasować piersi w miseczki . Dopiero później wyprostujmy się i zapnijmy go.
Teraz możemy ocenić czy rozmiar miseczki i obwód są właściwe i ewentualnie starać się je korygować . Dopiero wtedy nałóżmy ramiączka.
Pamiętaj o zasadzie dwóch palców.
- między plecami a zapięciem powinny zmieścić się dwa palce
- miedzy ramionami oraz ramiączkami powinny zmieścić się dwa palce.
Miseczki
Podnieśmy ręce w górę . Jeśli piersi będą wychodzić dołem przymierz większą miseczkę . Ewentualnie sprawdź czy obwód nie jest za duży.
Obejrzyjmy się. Jeśli piersi nie wypełniają miseczki przymierzmy mniejszy rozmiar. Jeśli górny kontur stanika nie przylega do piersi , być może mamy nieodpowiedni krój biustonosza.
Piersi powinny wypełniać miseczkę ale nie powinny wylewać się ze stanika . Ani górą , ani z boku (okolice pach). Jeśli tak się dzieje , sprawdzajcie większe miseczki , lub rozważcie inny krój. To samo dotyczy sytuacji , gdy piersi są ściśnięte przez fiszbiny. Fiszbiny muszą przylegać do klatki piersiowej – nigdy nie mogą leżeć na piersiach i nie mogą nas uwierać !!
Pamiętaj
80% wsparcia dla piersi powinien zapewniać obwód , a tylko 20% ramiączka. Jeśli więc ramiączka będą się nam wpijały w ciało, prawdopodobnie mamy zbyt luźny stanik w obwodzie!!!
Jeśli zapięcie na plecach przesuwa się nam w górę , prawdopodobnie również masz zbyt luźny stanik w obwodzie.
W związku z tym, że objętość miseczki zwiększa się inaczej w przypadku zwiększenia obwodu pod biustem , niż obwodu biustu z pomocą przychodzą tzw. siostrzane rozmiary staników, dzięki którym możemy znaleźć podobne objętości miseczek dla różnych rozmiarów pod biustem i w biuście.
Poniżej tabela z siostrzanymi rozmiarami
Możliwe jest to dlatego, że :
Objętość miseczki rośnie wraz z obwodem w biuście, ale obwód pod biustem pozostaje bez zmian czyli miseczka D 75 jest większa niż miseczka C 75.
Objętość miseczki rośnie wraz z obwodem pod biustem , ale oznaczenie literowe pozostaje bez zmian czyli miseczka B 70 jest większa niż miseczka B 65.
Uwaga
Podany powyżej sposób jest sposobem uniwersalnym , nie przewidującym różnych kształtów piersi
O tym jak dobierać biustonosz w zależności od kształtu piersi w kolejny wpisie.
Comments are closed