30 maja – Dzień bez stanika

Posted by on Maj 29, 2017 in Aktualności | 0 comments

Dzień bez stanika

 

Czy rzeczywiście tylko od święta ?

Większość kobiet zakłada go codziennie. Jest to tak rutynowa czynność, że pewnie nie zastanawiają się po co im biustonosz ?

Odpowiedź nie jest oczywista.

Wydawać by się mogło, że zakładamy biustonosz żeby wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć bolesność piersi przy wykonywaniu różnorakich czynności, przy których piersi narażone są na różnego rodzaju bujania czy podskakiwania.

Czy rzeczywiście ?

Druga odpowiedź wiąże się z powiedzeniem, że to bielizna decyduje o nastroju na cały dzień.

Co zatem jest bliższe prawdy ?

Nosić czy nie nosić  ( biustonosz ) –  oto jest pytanie .

 

Ochrona piersi.

Lekarze spierają się czy noszenie biustonosza jest zdrowe dla piersi czy wręcz przeciwnie.

Należy zdecydowanie podkreślić, że źle dobrany biustonosz może stanowić zagrożenie dla zdrowia kobiet, jednakże dobrze dobrany poprawia komfort życia.

Co może być nie tak ?

Wbijające się w piersi fiszbiny w najlepszym wypadku spowodują otarcia, w najgorszym – jeśli będzie to trwać długo – degenerację więzadeł, co może spowodować  wiotczenie piersi i w konsekwencji ich opadanie. Dlatego należy pamiętać, żeby fiszbiny przylegały do klatki piersiowej i nigdy nie wbijały się w piersi.

Również zbyt ciasne miseczki mogą być przyczyną otarć, a czasami zaburzeń krążenia krwi w piersiach. Jeśli pierś z którejkolwiek strony „wylewa” się z miseczki oznacza to jest zbyt mała.

Jednakże dobrze dobrany biustonosz bardzo odciąża kręgosłup, co jest szczególnie ważne dla pań piersiami o rozmiarach miseczek C i większych.

Aby tak się działo, biust  powinien być podpierany czyli miseczki powinny wspierać się na taśmie która biegnie wokół pleców, a nie wisieć na ramiączkach. Przyjmuje się, że 80% ciężaru piersi powinno być podtrzymywane, a tylko 20% powinny przejmować ramiączka.

Co za tym idzie obwód powinien być dobrze dopasowany czyli ciasny. Dobierając obwód biustonosza powinno się brać rozmiar mniejszy  niż zmierzony pod biustem, a należy mierzyć ciasno !! Tył i boki biustonosza wykonane są zwykle z elastycznego materiału, zapięcie posiada regulację ( zwykle 3 stopniową ) , dlatego przez pierwsze parę dni noszenia nowego stanika możemy mieć maksymalny obwód, a gdy się trochę rozciągnie, skorygujemy go zapięciem.

 

Ile godzin dziennie nosić biustonosz ?

Tu też lekarze nie są zgodni, ale można przyjąć że  12 godzin jest wartością graniczną. Zresztą nasz organizm przychodzi nam z pomocą i bardzo często kobiety czują, że powinny go zdjąć.

Przy bardzo dużych biustach zaleca się spanie w biustonoszu, jednak w większości przypadków powinno się tego unikać, gdyż może to zakłócać sen i zaburzać krążenie.

Należy podkreślić, że wbrew obiegowej opinii chodzenie bez biustonosza wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, przez co biust nie robi się obwisły. Jednakże nie należy zapominać o czynnikach o, o których wspomnieliśmy powyżej.

 

Co jeszcze przemawia na korzyść noszenia biustonosza ?

Tak jak pisaliśmy na początku mówi się, że bielizna stanowi o nastroju całego dnia. Mimo, że ten element garderoby widzi tylko właścicielka potrafi on bardzo pozytywnie wpływać na jej  nastrój i postawę . Tu też jednak ważne jest aby była dobrze dobrana, lecz wynika to już z innych, raczej estetycznych czynników takich jak kolor, faktura, dopasowanie do stroju. Swoje zwolenniczki mają push upy, z kolei inne panie nie wyobrażają sobie innych staników niż softy. Niektóre kobiety noszą balkonetki, inne biustonosze z całkowicie zabudowanymi miseczkami. Rodzaj materiału też ma duży wpływ na wybór biustonosza, który będzie noszony z przyjemnością .

Dzisiaj producenci dają możliwość znalezienia biustonosza w naszym rozmiarze, w fasonie, który nam najbardziej odpowiada. Do tego różnorodność kolorów i materiałów. To wszystko powoduje, że nie jest  trudno znaleźć biustonosz, który może nam poprawić komfort życia – zarówno fizyczny jak i psychiczny.

Podsumowując, nie ma dużej przesady w stwierdzeniu, ze biustonosz jest najlepszym przyjacielem kobiety… pod warunkiem, ze jest dobrze dobrany. Dlatego „Dzień bez biustonosza” powinien być wyjątkiem, a nie regułą.

 

 

 

 

Zapisz